راهکارهای پیشنهادی برای ادارات خاص و مناطق مرزی

در ادارات خاص و مناطق مرزی باید از چند دیدگاه به تمام فرایندهای جاری توجه داشت. اما حفظ امنیت در راس این توجهات است. در کنار آن، حفظ شان مراجعین و کارکنان و آراستگی ظاهر و ساختار این مکان‌ها از اولویت‌های اجرایی خواهد بود. پس باید سیستمی تدارک دیده شود که همه این نکات را تحت پوشش قرار دهد. راهبند خودرویی و گیت نفررو، دستگاه حضور و غیاب با شناساگر احراز هویت مناسب، قفل الکترونیک، دستگیره الکترونیک، دستگاه گشت و نگهبانی، RFID و نرم افزار کنترل تردد، نرم افزار حضور و غیاب، نرم افزار کنترل دسترسی، نرم افزار گشت و نگهبانی و نرم افزار جامع حراست و انتظامات از جمله پیشنهاداتی است می‌توان به عنوان راهکار برای حفظ امنیت ادارات خاص و مناطق مرزی استفاده کرد.

لزوم استفاده از راهکارهای امنیتی در ادارات خاص و مناطق مرزی

شرایط ویژه‌ای که ادارات خاص و مناطق مرزی دارند باعث می‌شود تا برای تضمین امنیت آنها از تمام پتانسیل‌های موجود استفاده کرد. ورود افراد غیرمجاز به این مکان‌ها تحت هر شرایطی تهدید محسوب شده و عواقب غیر قابل جبرانی دارد. فراهم کردن نکات امنیتی از یک سو و تسهیل و تسریع ورود و خروج و دسترسی افراد مجاز از سوی دیگر نیاز به دقت فراوان دارد. نمی‌توان در کنار هر در ورودی، کمد و دروازه‌ای یک نگهبان برای احراز هویت و کنترل دسترسی افراد قرار داد. بلکه بهتر است مکان‌های تردد از هم تفکیک شوند و کارکنان از دستگاه‌های حضور و غیاب و احراز هویت و گیت مخصوص استفاده کنند و مراجعین از راه دیگری وارد شوند. استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای مختلف و مناسب برای بالا بردن میزان امنیت و کنترل و نظارت کلی، علاوه بر تضمین امنیت، میزان خطا و هزینه کمتر در بلندمدت خواهد داشت. هنگامی که برای دسترسی‌های مختلف مراحل احراز هویت و میزان دسترسی سطح بندی شده مشخصی وجود داشته باشد و نظارت آنی و لحظه‌ای از سوی اتاق کنترل هم ممکن باشد، می‌توان تمرکز و انرژی بیشتری بر انجام اهداف سازمانی داشت.

راهکارهای تردد خودرویی در ادارات خاص و مناطق مرزی

راهکارهای امنیتی زمانی که به درستی انتخاب شوند روند انجام کارها را به میزان بسیار قابل توجهی تسهیل می‌کنند. در محل‌هایی که باید خودروها از آن عبور کنند می‌توان از راهبندهای پارکینگی برای هشدار اولیه و کنترل سرعت و تردد استفاده کرد و در نقاط مرزی و یا بسیار حساس از راهبندهای خودرویی با مقاوت بالا مثل راهبند ضدتروریستی استفاده کرد. راهبندهای بولارد و نیزه‌ای هم در این مکان‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند. حتی می‌توان به صورت مرحله‌ای پیش از عبور از مناطق مرزی یا ورود به محوطه‌های خاص از این راهبندها استفاده کرد. برای ورودهای مجاز هم انواع دستگاه‌های شناساگر خودرو مثل پلاک خوان و RFID در تنظیم کنترل دسترسی کمک خواهند کرد.

راهکارهای تردد افراد در ادارات خاص و مناطق مرزی

برای تردد افراد می‌توان از انواع گیت‌های نفررو و تشخیص فلز استفاده کرد. گیت‌های تردد امنیتی از مستحکم‌ترین گیت‌های نفررو هستند که قابلیت مقاومت در برابر فشار و ازدحام جمعیت را دارد و اجازه ورود افراد غیرمتفرقه و ورودهای غیرمجاز را نمی‌دهد. انواع گیت‌های نفری تمام قد، نیم قد، گیت‌های سوئینگ و کشویی برای عبور افراد مناسب است. بسته به محل و نوع مراجعه افراد می‌توان از راهکارهای مناسب استفاده کرد. برای عبور بار و موارد خاص مثل ویلچر هم می‌توان از گیت‌های سوئینگ استفاده کرد.

ابزار گشت و نگهبانی

ماژول گشت و نگهبانی از موثرترین ابزار برای چنین مکان‌های حساسی است. نگهبان باید در مسیر نگهبانی خود به محل‌های تعیین شده در زمان مشخصی سر بزند و پس از اتمام گشت و نگهبانی، دستگاه گزارش آن را ثبت می‌کند و به این ترتیب امکان انجام ندادن و نیمه کاره رها کردن عملیات گشت و نگهبانی وجود ندارد و گزارش آن هم مستند و به راحتی قابل تهیه است.

نرم افزار جامع حراست و نگهبانی

برای استفاده از اتاق‌ها، کمدها، یا درهای مخصوص و کنترل دسترسی و اعطای مجوز می‌توان از نرم افزارهای مختلفی که با هم و به شکل هماهنگ کار می‌کنند استفاده کرد که در نرم افزار جامع حراست و نگهبانی همه مواردی که ممکن است برای کنترل و نظارت لازم باشد به کار گرفته شده تا تضمین کننده امنیت مکان‌هایی باشد که از تجهیزات مختلف استفاده می‌کنند. همچنین امکان نظارت لحظه‌ای و متمرکز باعث می‌شود تا انجام امور با دقت و سرعت بیشتری صورت گیرد.

خواسته‌های ادارات خاص و مناطق مرزی

  • تامین امنیت کامل محدوده ادارات و مناطق خاص.

  • تضمین امنیت مراجعه کنندگان و کار کنان این ادارات و مراکز.

  • انجام کلیه امور امنیتی لازم بدون ایجاد ترس و نگرانی در کارکنان و مراجعان.

  • امکان پیشگیری از هر گونه ورود غیرمجاز به ادارات خاص و مناطق مرزی.

  • سرعت و دقت عمل در انجام فعالیت‌های اداری و روزمره.

  • امکان نظارت و کنترل دسترسی و گزارش‌گیری به صورت آنلاین.