اهمیت بهداشت دست در صنایع غذایی

به عنوان یک مدیر کنترل کیفی و بهداشت، شما بهتر از هر کسی می‌دانید که بهداشت خوب چقدر مهم است. شما می‌خواهید از تمام قوانین و مقررات پیروی کنید و گواهینامه‌های مناسب را دریافت کنید:
همه برای اطمینان از کیفیت وعده داده شده. به هر حال، شیوع ویروس یا آفات به سرعت تولید را متوقف می‌کند و شاید بدتر از آن توجه منفی در اخبار. شما می‌خواهید از آن اجتناب کنید. یکی از ضروری‌ترین عناصر بهداشتی در صنایع غذایی، بهداشت دست است. چون همه چیز را با دستانمان لمس می‌کنیم. چرا این بسیار مهم است؟ و مهمتر از آن، چگونه اطمینان حاصل می‌کنید که همه کارمندان (جدید) بدون زحمت به مقررات پایبند هستند؟ ناقل شماره یک باکتری‌ها و ویروس‌ها چه بر روی خط برش کار کنید، چه گوشت یا جعبه بسته‌بندی کنید: کارگران دست خود را همه جا می‌گذارند. قطعا در فرآیندهایی که هنوز خودکار نشده‌اند. انگشتان دست همچنین با چیزهای زیادی در خانه، در زمان استراحت و بازدید از سرویس بهداشتی تماس دارند. بنابراین دست‌های ما نیز اولین انتقال دهنده باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند. این شامل پوشیدن دستکش نیز می‌شود، زیرا دستکش‌ها سپس بسته‌بندی را با دستکش لمس می‌کنند، دستکش‌ها را با ویروس آلوده می‌کنند و پس از درآوردن آن‌ها، آن را پخش می‌کنند. خطر عدم رعایت بهداشت چه در خانه، چه در هنگام استراحت و چه هنگام استفاده از سرویس بهداشتی باکتری‌ها یا ویروس‌ها در کمترین زمان ممکن زیر ناخن یا روی پوست قرار می‌گیرند. در واقع، میکروارگانیسم‌ها برای تشکیل کلونی روی سطح پوست بسیار خوشحال هستند. به عنوان مثال: مانند ویروس معروف ToBRFV که در تولید گوجه فرنگی یافت می‌شود. اگر کارگری بدون اینکه متوجه شود آن را ی حمل کند و گوجه‌فرنگی را لمس کند، همه گوجه‌فرنگی‌های قرمز زیبا در مدت کوتاهی تغییر رنگ می‌دهند. سپس “ویروس قهوه‌ای” بی رحمانه حمله می‌کند.
نتیجه = بازدهی کمتر و سود کمتر. ضایعات را دو برابر کنید. در مورد گوشت، ماهی و سایر غذاها نیز، باکتری‌ها و ویروس‌ها باعث آلودگی متقابل می‌شوند که منجر به عفونت و بیماری غذایی می‌شود. به عنوان یک کارگر با کیفیت، بدیهی است که می‌خواهید از این امر اجتناب کنید. این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید که همه کارگرانی که وارد منطقه تولید می‌شوند دست‌های خود را بشویند و ضد عفونی کنند. هر بار. و واقعاً کاملاً. اما چگونه می‌توان ۱۰۰% از این موضوع مطمئن بود؟

این کار با ارائه تمام عناصر دخیل در بهداشت دست، به ترتیب صحیح آغاز می‌شود. این روشی است که در صنایع غذایی دست‌ها را ضدعفونی می‌کنید.

بهداشت خوب دست از چهار بخش تشکیل شده است. همه اینها در این فرآیند به یک اندازه مهم هستند:

 صــــــابـون زدن

شــــــــسـتــن

خــشـک کــردن

ضـد عفونی کردن

اولین قدم استفاده از صابون دست است. صابون تضمین می‌کند که آلودگی، باکتری‌ها و ویروس‌ها راحت تر از دست‌ها پاک می‌شوند. بسیار مهم است که اجازه دهید صابون دست به مدت ۲۰ ثانیه کار کند. بعد از صابون زدن، شستشو با آب می آید. این ضروری است زیرا صابون به خودی خود از بین نمی رود. بنابراین شستشو و آبکشی خوب ضروری است. پس از آن قسمتی که دست کم گرفته شده است: خشک کردن. این واقعاً بسیار مهم است. دست ها قبل از اینکه کارگر ضدعفونی کند باید خشک شود. در واقع، اگر دست‌ها خیس باشند، ضدعفونی کار نمی‌کند، زیرا آب به‌عنوان نوعی لایه محافظ روی پوست عمل می‌کند. در این صورت، مواد ضدعفونی کننده نمی چسبند و نمی توانند به درستی کار کنند.
بنابراین: پس از صابون زدن و شستن، ابتدا دست‌های خود را خیلی خوب خشک کرده و سپس ضدعفونی کنید. آسان به نظر می‌رسد.

اما چرا این کار در بسیاری از شرکت‌ها به درستی انجام نمی‌شود؟

⚠️ توجه ⚠️

بهداشت دست را به یک گزینه تبدیل نکنید.

این یک امر ضروری است!

قوانین شستن دست‌ها بر روی هر دری در مسیر کارگاه تولیدی نصب شده است، به طور گسترده در دفترچه راهنمای پرسنل توضیح داده شده است و در هنگام استخدام کارگران جدید به طور کامل توضیح داده شده است. لگن‌ها نیز با پمپ صابون، خشک کن یا دستمال کاغذی و مواد ضدعفونی کننده آماده و در انتظار هستند. و با این حال در عمل به نظر می‌رسد که کارگران همیشه زمان و تلاش خود را برای پیگیری صحیح این فرآیند صرف نمی‌کنند. هر بار، حتی پس از استراحت یا رفتن به سرویس بهداشتی.

اما چرا اینطور است؟ آنها بسیار کمتر از خطرات بهداشت نامناسب دست و عواقب جدی این امر آگاه هستند. به همین دلیل است که ما به یک فرآیند اجباری تمیز کردن دست اعتقاد داریم. با یک ورودی بهداشتی، صابون زدن، شستشو، خشک کردن و ضد عفونی کردن یک گزینه نیست آنها ضروری هستند. در غیر این صورت کارگر نمی‌تواند وارد کارگاه تولیدی شود. خشک کردن با دستمال کاغذی امکان پذیر است، اما خشک کن دستی سریع‌ترین و بهداشتی‌ترین راه حل است. این امر باعث صرفه جویی در خرید کاغذ می‌شود و به معنای کار کمتری برای پر کردن مجدد تلگراف و تمیز کردن آن است. گردان فقط زمانی باز می‌شود که از مواد ضد عفونی کننده استفاده شود. همه اینها با هم ورودی بهداشتی را تشکیل می‌دهند. به عنوان یک کارگر با کیفیت و افسر بهداشت، متوجه خواهید شد که این ورودی مقدار زیادی از کار را برای شما صرفه جویی می‌کند زیرا خود تاسیسات این فرآیند را مدیریت می‌کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید دستگاه‌ها به درستی تنظیم شده‌اند و تمیز و مرتب نگه داشته می‌شوند. بنابراین شما یک پروسه بهداشت دست به درستی تضمین شده دارید. ورودی بهداشتی سفارشی در یک ورودی بهداشتی، همه کارگران دست‌های خود را صابون می‌شویند، خشک می‌کنند و ضدعفونی می‌کنند بدون تماس و اجباری است! هر بار. در صورت تمایل می‌توان کف کفش و چکمه را نیز تمیز کرد. بهترین راه برای راه اندازی این ورودی از کسب و کار به کسب و کار متفاوت است. این بستگی به فضای موجود و تعداد افراد در یک زمان دارد. خوشبختانه، این فرآیند می‌تواند کاملاً سفارشی شود و همیشه مناسب باشد.

آیا کنجکاو هستید که بدانید چنین ورودی بهداشتی چگونه است؟ سپس این ویدیو را تماشا کنید. یا از انتخابگر بهداشت ما برای تعیین اینکه کدام نصب برای شرکت شما مناسب تر است استفاده کنید.بهداشت فردی فراتر از بهداشت دست است.