تکامل بهداشت صنعتی در آسیا

آسیا مترادف با تنوع است، نه تنها در بین مردم بلکه در غذای آنها نیز. همچنین مترادف با بزرگترین بازارهای مرطوب و غذاهای تازه ای است که در خیابان‌ها یا رستوران‌های کوچک سرو می‌شود. در طول سال‌ها، نیازها برای مواد غذایی پاک و ایمن که از یک محیط پاک تهیه می‌شوند، به طور تصاعدی افزایش یافته است. تنها در دهه گذشته، گسترش ASF، تب برفکی و البته کوید۱۹، تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان مواد غذایی آسیایی را مجبور کرده است که منابع غذایی دقیقی را از آن‌هایی که فکر می‌کنند مطابق با استانداردهای ایمنی غذا هستند، در نظر بگیرند، با این حال، قبلاً چنین نبود. قبل از اوایل دهه ۲۰۰۰، تولیدکنندگان مواد غذایی در آسیا از استانداردها یا دانش لازم برای القای پروتکل بهداشتی مناسب در بین کارکنان خود برخوردار نبودند. مراحل اولیه بهداشتی می تواند مایع ریختن روی دست و شستن دست‌ها، استفاده از شستشوی کف کفش یا در نهایت استفاده از نوعی ماده ضدعفونی کننده روی دستانشان باشد.

وضعیت بهداشت صنعتی سنتی در آسیا

بسیاری از کارگران و کارمندان برای مدت زمان طولانی در صف قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند که در فرآیند بهداشتی، کارگران در صف طولانی منتظر بایستند و از حوضچه‌های ساخته شده که خیلی هم بهداشتی نیستند عبوری کنند. این مورد باعث ایجاد آلودگی در محیط و وارد شدن آلودگی و میکروب به داخل سالن‌های تولید می‌شود. این مورد به طور فزاینده‌ای در کارخانه‌های فرآوری گوشت و فرآوری مواد غذایی که صدها کارگر در هر شیفت داشتند، وجود داشت. گسترش سریع باکتری‌ها مانند سالمونلا در این کارخانه ها رایج بود.علاوه بر این، از نظر شستشوی کف کفش، مواد ضدعفونی کننده در حوضچه‌های کف کفش،  هرگز در طول یک شیفت تغییر نکردند و یا چرخش مجدد نداشتند و باعث ایجاد آلودگی در حوضچه‌ها می‌شد. هنگامی که کارگران وارد سالن‌های تولید غذا می‌شوند و در اطراف آن قدم می‌زنند، آب ضدعفونی شده آلوده در اطراف تأسیسات پخش می‌شود.

معرفی پروتکل‌های بهداشتی در آسیا

پروتکل‌های شرکتی بهداشتی بیشتر یک گزینه بودند تا یک ضرورت. به طور معمول، شرکت‌های جهانی پروتکل‌های استاندارد را در سرتاسر جهان اجرا می‌کنند، اما در آسیا اینطور نبود. با افزایش استانداردهای ایمنی مواد غذایی و ابتکارات دولتی، شرکت‌ها تلاش‌های خود را برای القای پروتکل‌های بهداشتی و اطمینان از اینکه آنها با استانداردهای بین‌المللی مورد تایید FDA و HACCP مقایسه می‌شوند، افزایش داده‌اند.

چگونه بهداشت مناسب در کشورهای آسیایی به یک استاندارد تبدیل خواهد شد؟

شرکت‌ها به آرامی برای از حمام های شستشوی پا و کفش دور می‌شوند و به سمت  تجهیزات گیت و سیستم های هایژنیک برس‌ها یا گیتهای چرخشی حرکت می‌کنند، بهداشت دست با ویژگی‌های اضافه‌شده کنترل دسترسی و بررسی دما در ماشین‌ها اجباری است.به یک ضرورت در صنایع غذایی تبدیل شده است. استانداردهای بهداشتی که عمدتاً توسط شرکت‌های چندملیتی از اروپا و آمریکای شمالی هدایت می‌شوند، به شعبه‌های آنها صادر شد و بخشی از کل نیازهای سرمایه شرکت‌ها در سطح جهان شد.امروزه تقریباً تمام شرکت‌های چندملیتی بزرگ نوعی سیستم یا روش بهداشتی پیشرفته دارند. اکثر شرکت ها به دنبال حرکت بیشتر در حفظ بهداشت نه تنها در اتاق های رختکن یا قسمت های حمام، بلکه در تولید نیز هستند.بهداشت ۱۰۰% در معرض اتاق های رختکن نیست. اگرچه شروع کار است، اما بخش های دیگری نیز در کارخانه ها وجود دارد که در آنها بهداشت نیز مورد نیاز است. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها اتاق های بهداشتی کاملی در مناطق باز دارند و یا کلین روم هایی دارند که کارکنان و کارگران از یک منطقه به منطقه دیگر نقل مکان می کنند.آسیا در مسیر درستی حرکت می کند و بسیار دیدنی است. پیشرفت‌ها در بهداشت سریع بوده است، با تمرکز بر اطمینان از استانداردهای ایمنی مواد غذایی و استانداردهای بهداشت کارگران. سال های آینده بسیار هیجان انگیز خواهد بود. شرکت دانش بنیان ماداکتو ،  به عنوان یک طراح و تولید کننده و تامین کننده گیته و سیستم های هایژنیک در زمینه بهداشت صنعتی، پروژه های موفق متعددی را در ایران اجرا کرده است. برای اطلاعات بیشتر با سازمان فروش تماس حاصل فرمایید.