بهداشت سالن های تولید کارخانه

در هر بخش از صنایع غذایی که کار می کنید: بهداشت شغلی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین جنبه های این فرآیند است. به عنوان یک مدیر  و مسئول بهداشت و ایمنی ، نمی‌توانید همه این کارها را به تنهایی انجام دهید: همه نقش بزرگی در آن دارند. پرسنل روز به روز وارد سالن تولیدی می شوند، نمیتوانید در صنایع غذایی یا کلین روها و کارخانجات دارویی از تمیز کردن فضا و مراقبت از انها غافل شوید و بهداشت شخصی پرسنل را باید تضمین کنید. در این وبلاگ توضیح می دهیم که چرا بهداشت شغلی بسیار مهم است و چند نکته کاربردی برای بهداشت خوب در کف کارخانه ارائه می دهیم. با روش ها و تجهیزات صحیح، به سرعت یک چیز کمتر برای نگرانی خواهید داشت.به عنوان یک مدیر  و مسئول بهداشت و ایمنی ، می خواهید فرآیند تولید به صورت بهداشتی اجرا شود. بدون باکتری یا ویروس، بدون آلودگی متقابل، بدون بیماری، بدون آفت و بدون توقف تولید. برای تضمین کیفیت و رعایت کامل کلیه قوانین و مقررات، سازماندهی مناسب بهداشت شغلی ضروری است. در اینجا می توانید ۵ نکته کاربردی برای اخذ گواهینامه های صحیح را مطالعه کنید.

۵ نکته برای رعایت بهداشت صحیح در کف کارخانه

نکته ۱: اجازه ندهید بهداشت شخصی یک گزینه باشد.

در هر فضای تولیدی، پرسنل تولید و کارگران بزرگترین منبع باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند. آنها با دستان خود کار می‌کنند و غذا را لمس می‌کنند، در استراحت یک رول می‌خورند یا به سرویس بهداشتی می‌روند و در خانه با افراد دیگر در تماس هستند. بنابراین بهداشت فردی بسیار مهم است. و به همین دلیل است که چیزی فراتر از شستن دست‌ها وجود دارد. مهم‌ترین نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد را در اینجا جمع‌بندی می‌کنیم:
بهداشت دست: اطمینان حاصل کنید که پرسنل هر بار که وارد کف کارخانه می‌شوند، دست‌های خود را با صابون، شستشو، خشک و ضد عفونی کنند. و اینکه در حین کار دستکش می‌پوشند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که این کار به خوبی انجام می‌شود، می‌توانید گیت بهداشتی ماداکتو را انتخاب کنید. این بدان معناست که پرسنل تولید تنها پس از انجام تمام مراحل می‌توانند از طریق گیت تردد هایژنیک وارد سالن تولید شوند. از دستگاه و باکس ایزوله جای دستکش ماداکتو استفاده کنید.
مقررات پوشاک: به پرسنل اجازه دهید بدانند کدام یک از لباس های خود را بهتر می‌توانند بپوشند و کدام اقلام را از شرکت دریافت خواهند کرد. تمیز کردن و نگهداری بعضی از مواد راحت تر از بقیه است.

  • آیا پیش بند می پوشند؟ سپس مطمئن شوید که اینها قبل از هر استراحت به خوبی تمیز شوند. ایستگاه شستشوی پیش بند برای این کار ایده آل است.
  • موهای بسته یا پوشانده شده؟ موها مرتباً می‌ریزند، و این ایده خوبی است که موافق باشید که پرسنل هرگز موهای خود را بلند نمی‌کنند و همیشه یک توری مو و کلاه می‌گذارند. به این ترتیب از ورود موها به داخل یا روی غذا جلوگیری می‌کنید. که این توری‌ها و کلاه‌ها باید در یک مخزن ضد عفونی استیل قرار گیرد که می‌توانید از دستگاه و باکس ایزوله جای کلاه ماداکتو استفاده کنید.
  • کفش‌های تمیز: هرگز اجازه ندهید کارگران با پوشیدن کفش‌های خود وارد منطقه تولید شوند. اطمینان حاصل کنید که آنها همیشه کفش‌های خود را هنگام حضور در محل شرکت عوض می‌کنند. زیرا باکتری ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند در کفش لانه کنند. اگر می‌خواهید یک قدم جلوتر بروید، برس‌های کفش خوب (با کارکرد الکتریکی) را تهیه کنید که قبل از وارد شدن کفش‌کننده، کف کفش را به‌درستی تمیز می‌کند.

رفتار: پرسنل تولید اغلب مایلند در اسرع وقت وارد و خارج شوند. آنها کمتر نگران فرآیند کسب و کار هستند. به همین دلیل ضروری است که آنها را ملزم به رعایت قوانین کنیم. این شامل پرسنل و همکاران جدید می‌شود. یک یادداشت در دفترچه راهنما و دستورالعمل روی در کافی نیست. با تجهیزات مناسب، مانند یک گیت ورودی بهداشتی، بهداشت فردی یک گزینه داوطلبانه نیست، بلکه یک الزام است. در واقع، کارگران و پرسنل تنها در صورتی می‌توانند از طریق گیت‌گردان وارد سالن تولید شوند که تمام مراحل بهداشتی را رعایت کرده باشند.

نکته ۲: به جعبه‌ها، گاری‌ها، پالت تراک‌ها و چاقو‌ها نیز فکر کنید.

جدا از اهمیت رعایت بهداشت فردی، تمیز بودن مواد مصرفی در سالن تولیدی نیز حائز اهمیت است. این به این دلیل است که راه‌های دیگری وجود دارد که باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند بدون زحمت به غذای تولیدی شما منتقل شوند. مانند کامیون‌های پالت، جعبه‌هایی که مواد غذایی و محصولات نیمه تمام در آنها حمل می‌شود یا چرخ دستی‌هایی که در آنها جابجا می‌شوند. همه چیز باید کاملاً ضد عفونی شود تا بتواند روی زمین تمیز کارخانه برود.
به عنوان مثال: جعبه‌هایی که گوشت در آنها قرار می‌گیرد. قبل از قرار دادن گوشت جدید در آنها، ابتدا باید آنها را به خوبی آبکشی و ضدعفونی کرد. تصور کنید روی جعبه ویروس یا باکتری وجود دارد؛ در این صورت گوشت جدید آلوده می‌شود و در نتیجه باعث بیماری می‌شود. چنین جعبه‌ای همچنین می‌تواند باعث آلودگی باکتریایی یا ویروسی در سالن تولید شود. این به معنای متوقف کردن تولید است زیرا همه چیز باید تمیز شود. دستگاه‌های مخصوص استریلیزاسیون نیز برای اقلامی مانند چاقو موجود است. به این ترتیب کارگران می‌توانند در هر استراحت سریع و آسان تمامی چاقوها را ضدعفونی کنند.

نکته ۳: تجهیزات را مطابق با دستورالعمل HACCP تمیز کنید.

هر شرکتی قوانین نظافت خود را دارد. فرآوری گوشت شامل چیزهایی است که با پردازش سبزیجات متفاوت است. اما در هر صورت، تمیز کردن همیشه مطابق با دستورالعمل های HACCP مهم است. نه تنها به این دلیل که مانند همه شرکت‌های مواد غذایی در سراسر دنیا مجبور به انجام این کار هستید، بلکه به این دلیل که می‌توانید مطمئن باشید که بهداشت شغلی شما در نظم است. تمیز کردن مطابق با HACCP. برای اینکه این فرآیند تمیز کردن را کمی آسان کنید، می توانید از دستگاه کف کننده و ضد عفونی کننده استفاده کنید. با قرار دادن آن در یک مکان مرکزی، می توانید کف، دیوارها، تسمه های تولیدی، جعبه ها و گاری ها را در همه جای شرکت شستشو دهید، کف کنید، خشک کنید و ضدعفونی کنید. با این حال، HACCP بیش از وظایف تمیز کردن را توصیف می کند. مواد و محصولات همچنین می توانند دارای نشان تایید HACCP باشند. به عنوان مثال، تمام تجهیزات بهداشتی ما طبق دستورالعمل HACCP تولید می شود. این بدان معنی است که باقی مانده کثیفی به راحتی به تجهیزات ما نمی چسبد و ماشین های ما بدون هیچ ابزاری به راحتی تمیز می شوند. آنها همچنین دارای سطوح شیب دار هستند تا از قرار گرفتن هر گونه اجسام شل روی آنها جلوگیری شود. ماداکتو تنها شریک بهداشتی است که این تجهیزات را با گواهینامه رسمی HACCP عرضه می‌کند!

نکته ۴: بدون زحمت با آفات مبارزه کنید و از آن دوری کنید.

آفات، آنها بدترین کابوس هر شرکت غذایی هستند؛ آفات می‌توانند باعث بیماری در کارگران شوند، محصول شما را آلوده کنند، اما به کابل‌ها و مواد نیز حمله کنند. این بدان معناست که تولید را تعطیل کنید، همه چیز را خالی کنید و یک پاکسازی عمیق انجام دهید. این برای شرکت فاجعه آمیز است، به خصوص اگر اخبار را نیز منتشر کند. که به طور مرتب اتفاق می‌افتد. آفات اتفاقاً محیط کثیف را دوست دارند. آنها اغلب زیر یا پشت ماشین‌ها، تجهیزات یا جعبه‌ها پنهان می‌شوند. مکان‌هایی که اغلب نمی‌توان به درستی تمیز کرد. در مورد آفات، ایده خوبی است که کنترل کننده آفات را بلافاصله وارد کنید. آنها بهترین روش‌های کنترل را می‌شناسند.

قانون طلایی در اینجا این است:

هر چه زودتر، بهتر است زیرا آفات به سرعت تکثیر می‌شوند. حتی بهتر است در وهله اول از آنها اجتناب کنید!
با نصب گیت ضدعفونی دست و کفش مناسب، شستشو واحد بهداشتی، می‌توانید هر روز بدون زحمت کف، دیوارها، تسمه های تولیدی و کارکنان را تمیز کنید و از مهمانان ناخواسته جلوگیری کنید.

نکته ۵: با شریکی کار کنید که همه چیز را زیر یک سقف دارد!

برای نظافت کامل سالن تولید و تضمین بهداشت (شخصی) تجهیزات مناسب ضروری است. به همین دلیل مهم است که یک شریک با تجربه برای این کار همراه داشته باشید. خرید تجهیزات اولین قدم است، اما نگهداری و سرویس مطمئناً به همان اندازه مهم هستند. از این گذشته، اگر کارگران نتوانند به دلیل کار نکردن پمپ نصب فوم، تمیز کنند، کل فرآیند متوقف می‌شود. بنابراین ماداکتو تیم نگهداری و سرویس خود را در دارد. به لطف نصابان خودمان، دانش درست و به دلیل اینکه قطعات را در انبار نگهداری می‌کنیم، نیازی به وابستگی به طرف‌های خارجی نداریم. این کارها را سریعتر و سودمندتر می‌کند. با پکیج کامل کامل، می‌توانید با نگرانی بسیار کمتری بهداشت شغلی را تضمین کنید. اطمینان حاصل کنید که بهداشت در کف کارخانه شما مرتب است!

با این پنج نکته، مدیریت بهداشت در کف کارخانه شما بسیار بهتر و راحت‌تر خواهد بود.

با این حال: اگر فقط یک قسمت را از دست بدهید، کل چیز معنی ندارد. به عنوان مثال، اگر کارگران بتوانند دست‌های خود را به طور کامل بشویند، اما بدون تمیز کردن وارد سالن تولید شوند، شستشوی دست بیهوده است. این در مورد فرآیند کامل کسب و کار است.