فواید استفاده از تجهیزات هایژنیک در گلخانه‌ها

پرورش دهندگان خیار و گوجه فرنگی و توت فرهنگی و قارچ و فلفل و  پرورش دهندگان گل رز و گیاه هم برای مواد غذایی و هم برای غیر غذایی، بهداشت بخش مهمی از فرآیند تولید آنها می‌باشد. از نظر قانونی، این خطرات تا حد امکان توسط تجزیه و تحلیل HACCP، کدهای بهداشتی و/یا گواهی های کیفیت فراگیر کنترل می‌شوند.

خطرات بهداشت شخصی در گلخانه‌ها

در هر بخش از صنایع غذایی، بهداشت فردی جزء مهمی است. علاوه بر این، باغبانی گلخانه‌ای به طور فزاینده‌ای با خطر باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌‌هایی که می‌توانند باعث بیماری در محصولات کشاورزی شوند، مواجه است. ابتلا به بیماری در گلخانه پیامدهای عمده تجاری و در نتیجه مالی دارد. مبارزه با بیماری در گلخانه مستلزم هزینه‌های زیادی است. در بیشتر موارد حتی نمی‌توان با یک بیماری با موفقیت مبارزه کرد. این به معنای پایان تزکیه شماست و بدیهی است که برای شما به عنوان صاحب کسب و کار فاجعه بار است. با این حال، پروتکل‌های بهداشتی و گیت‌های بهداشتی راه حل‌های واقع بینانه‌ای هستند که به طور فعال به بهداشت شخصی کارکنان کمک می‌کنند. کلیه گلخانه‌ها برای اینکه بتوانند صادرات را انجام دهند، الزام دارند تا استاندارد‌ها را کسب نمایند جهت کسب این الزامات باید HACCP و ISO 22000 باید گیت و تجهیزات هایژنیک را نصب و راه اندازی نمایند. اگر به عنوان یک فرد تجاری در بخش باغبانی گلخانه‌ای به بهداشت خوب و مفید توجه زیادی می‌کنید، بهتر است این موضوع را با دنیای خارج نیز به اشتراک بگذارید. گواهی بهداشت به مشتریان شما نشان می‌دهد که رعایت بهداشت چقدر برای شما مهم است و سطح اعتماد را افزایش می‌دهد برخلاف صنایع غذایی، بخش باغبانی گلخانه‌ای فاقد هرگونه گواهی بهداشتی اجباری است. بنابراین شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا کسب و کار خود تایید شده است یا خیر. با این حال، داشتن گواهینامه در زمینه بهداشت احتمالاً بیش از ارزش تلاش و سرمایه‌گذاری است. شما در واقع تضمین می‌کنید که کسب و کار شما با اقدامات بهداشتی تعریف شده مطابقت دارد. این بدان معناست که شما مطمئناً مورد توجه مشتریان خود قرار خواهید گرفت. گواهینامه‌هایی که برای بخش باغبانی گلخانه‌ای مناسب هستند عبارتند از Global GAP ،BRC Food ،IFS و HACCP. اگر شما به عنوان یک تولید کننده چنین گواهینامه‌ای دارید، ممیزی در فواصل منظم انجام می‌شود تا بررسی شود که آیا با دستورالعمل‌های بهداشتی تعیین شده مطابقت دارید یا خیر؟

GAP جهانی

گواهی جهانی GAP به طور خاص برای تولید اولیه محصولات کشاورزی برای مصرف انسان اعمال می‌شود و همچنین برای گل‌ها و گیاهان زینتی در نظر گرفته شده است. Global GAP استاندارد شناخته شده جهانی برای بخش کشاورزی است. از جمله، این گواهی ایمنی، پایداری، قابلیت ردیابی و کیفیت محصولات کشت شده در گلخانه شما را تضمین می‌کند. گواهی جهانی GAP اجباری نیست، اما تعداد فزاینده‌ای از خرده‌فروشان دیگر هیچ محصولی را بدون آن نمی‌خرند. Global GAP استاندارد شناخته شده جهانی برای بخش کشاورزی است. این استاندارد تولیدکنندگان این بخش را قادر می‌سازد تا تلاش‌های خود را در زمینه ایمنی، پایداری و کیفیت مواد غذایی تایید کنند.

دستورالعمل‌های GAP جهانی

Global GAP بر سیستم کیفیت تولید کننده اولیه مطالبات می‌گذارد. تولیدکننده برای واجد شرایط بودن یا صدور گواهینامه تحت Global GAP باید دستورالعمل‌های تعیین شده را در زمینه‌های زیر رعایت کند:

  • ایمنی مواد غذایی.

  • قابلیت ردیابی محصولات.

  • رفاه حیوانات.

  • سلامت، ایمنی و رفاه کارکنان.

  • به حداقل رساندن استفاده از آفت‌کش ها.

  • به حداقل رساندن مکمل‌های کشاورزی و دارویی.

ایمنی غذایی BRC

استاندارد جهانی BRC برای ایمنی مواد غذایی به اختصار BRC Food استانداردی برای ایمنی مواد غذایی است و توسط بسیاری از خرده فروشان و تولیدکنندگان به رسمیت شناخته شده است. بهداشت شخصی بخشی از گواهی BRC است. کسب و کارهای شناخته شده توسط BRC امکاناتی مانند رختکن برای کارمندان و همچنین فرصت‌های کافی و خوبی برای شستن دست‌ها و تمیز کردن کفش‌ها ارائه می‌دهند. این تسهیلات همچنین با دستورالعمل‌های مختلف تعیین شده مطابقت دارند.

HACCP

HACCP شاید شناخته شده ترین گواهینامه در بخش مواد غذایی باشد. HACCP مخفف Hazard Analysis and Critical Control Point System است و ایمنی مواد غذایی را تضمین می کند. هنگامی که تجهیزات بهداشتی و هایژنیک را از شرکت ماداکتو خریداری می‌کنید – مانند گیت و دیسپنرس‌های  بهداشتی پس از آن از محیط HACCP شما پشتیبانی می‌کند.

ماداکتو  در واقع بزرگترین تولید کننده‌گیت‌های‌های بهداشتی و ایمنی در ایران می‌باشد.

ماداکتو  در واقع بزرگترین تولید کننده‌گیت‌های‌های بهداشتی و ایمنی در ایران می‌باشد.