راهکار ماداکتو برای موزه‌ها

موزه‌ها از حساس‌ترین مکان‌هایی هستند که حفاظت و حراست از آنها به دقت زیادی نیاز دارد. معمولا اشیا و اجناسی که در موزه نگهداری می‌شوند به کمک انواع گیت و ابزار گوناگون مورد حفاظت فیزیکی قرار می‌گیرند. در موزه‌ها معمولا ویترین‌های شیشه‌ای و کمدها از اشیاء تاریخی و قیمتی محافظت می‌کنند و در برخی موارد هم رعایت فاصله‌های خاص که با علایم و نوشته‌هایی نشان داده می‌شود، ضرورت می‌یابد. حتی ممکن است افرادی هم به عنوان محافظ و نگهبان در نقاطی از موزه ایستاده باشند و بازدیدکنندگان را راهنمایی کنند و در صورت لزوم تذکرات امنیتی هم بدهند. محافظت شبانه روزی و کنترل تردد و دسترسی افراد مختلف به دقت و حساسیت زیادی نیاز دارد که به تنهایی و بدون تجهیزات لازم نظارتی به راحتی ممکن نیست. شرکت دانش بنیان ماداکتو ارائه کننده انواع گیت های امنیتی و تجهیزات کنترل تردد است.

راهکارهای مختلف امنیتی و حراستی و نظارتی برای موزه‌ها

می‌توان حراست و حفاظت از موزه را در چند مرحله اجرا کرد. در مرحله اول باید فقط افرادی بتوانند وارد محوطه موزه شوند که به نوعی احراز هویت شده باشند. برای اینکار گیت‌های تردد مختلفی وجود دارند که افراد بعد از احراز هویت اولیه بتوانند از آنها عبور کنند، مثل گیت‌های کشویی، گیت‌های نیم قد و تمام قد که همراه با بقیه گیت‌ها بسته به میزان امنیتی که برای حراست از اشیای تاریخی و قیمتی لازم است به کار می‌آیند. گیت‌ها باید به نحوی عمل کنند که فرد غیرمجازی نتواند به سرعت به دنبال نفر اول وارد شود و از گیت عبور کند. مجوز ورود می‌تواند به صورت بارکد یا بلیت یا کارت مخصوص باشد که هم قابل رصد و نظارت لحظه‌ای باشد و هم برای ورود اولیه بتوان از آن استفاده کرد. سیستم‌های کنترل تردد می‌توانند همزمان با ورود افراد، چهره آنها را ثبت کرده و ذخیره سازی کنند و مدت زمان مشخصی در حافظه خود نگه دارند. همچنین برای ورود به هر بخش لازم باشد تا بازدیدکنندگان از کارتی که به آنها داده شده استفاده کنند و زمان حضور آنها در هر سالن یا بخش ثبت شود. در مرحله بعد می‌توان از گیت‌های فلزیاب هم برای ایجاد امنیت بیشتر استفاده کرد تا افرادی که مشکوک به حمل ابزار غیرمجاز هستند را شناسایی کنند و برای بررسی بیشتر هشدار دهند. در خروجی موزه‌ها هم می‌توان از این گیت استفاده کرد.

تجهیزات جانبی دیگر برای موزه‌ها

در سالن‌هایی هم که سنگفرش و کف‌پوش خاص دارند و یا اشیای نگهداری شده در آنها به آلودگی و گرد و غبار حساس هستند می‌توان از گیت‌های ضدعفونی‌کننده یا تونل‌های ضدعفونی‌کننده هم استفاده کرد تا سلامت و حفظ آثار موزه به خطر نیفتد. در صورتی که جمعیت بخشی از موزه نباید بیشتر از تعداد خاصی شود می‌توان از گیت‌های کنترل تردد معمولی استفاده کرد و آنها را به گونه‌ای تنظیم کرد که پس از ورود تعداد مشخصی از بازدیدکنندگان، قفل شوند و تا زمانی آن بخش خاص خلوت یا خالی نشده مجددا مجوز ورود صادر نکنند. می‌توان از قفل‌های الکترونیکی برای بخش‌ها و اتاق‌هایی استفاده کرد که دسترسی به آنها تنها توسط کارکنان یا افراد خاصی از بازدیدکنندگان مجاز است. یا از آنها برای باز و بستن کردن ویترین‌های مخصوص استفاده کرد. اتوماسیون های حضور و غیاب مختلف و نرم افزارهای یکپارچه سازی هم می‌توانند نظارت لحظه‌ای را برای اتاق کنترل موزه، ممکن سازند. سامانه خرید هم یکی از راهکارهائیست که می‌توان برای بازدید طراحی کرد و در آن سن و موارد هویتی افراد بازدیدکننده قبل از ورود به موزه مشخص باشد و افرادی که ورود آنها غیر مجاز است در همان مرحله اول قادر به تهیه بلیت نباشند. علاوه بر همه اینها می‌توان از گیت‌های مخصوص ویلچر برای افراد کم‌توان هم استفاده کرد تا این عزیزان هم قادر به بازدید از موزه باشند. شرکت دانش بنیان ماداکتو برای محوطه پارکینگ موزه‌ها هم راهبندهای مختلف با امکانات مناسبی را در نظر گفته است.

خواسته‌های موزه‌داران

  • ایجاد نظم و کنترل بر تعداد بازدیدکنندگان موزه‌ها.

  • سطح بندی میزان دسترسی افراد مختلف.

  • امکان نظارت لحظه‌ای بر حضور افراد در بخش‌های مختلف موزه.

  • تضمین امنیت موزه در برابر بازدیدکنندگان و دستبرد احتمالی.

  • حفاظت و حراست حداکثری از اشیای نگهداری شده در موزه.

  • تسهیل روند بازدید از موزه‌ها بدون کاهش میزان امنیت.

  • ایجاد مکانی امن، زیبا و مطابق استانداردهای موزه‌داری.